top of page

Süresiz Çalışma İzni Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı sözleşmelerde aksi belirtilmediği sürece, Türkiye’de en az 8 yıl kesintisiz ve yasal olarak ikamet eden ve en az 6 yıl yasal olarak çalışmış yabancılara süresiz çalışma izni verilebilir.

İç piyasadaki durum ve çalışma hayatındaki gelişmeler dikkate alınmadan, herhangi bir işletme, meslek ya da coğrafi alan sınırı olmadan yabancılara süresiz çalışma izni verilebilir.


Yabancının en az 8 yıl yasal ve kesintisiz olarak Türkiye’de ikamete etme şartı değerlendirilirken öğrenim süresi dikkate alınmaz. Buna karşın yabancının beraberinde Türkiye’ye gelen ve ülkede ikamet eden eş ve çocuklarının öğrenim süresi ikamet süresi olarak değerlendirilir.


Yabancının Türkiye’de en az 6 yıl yasal olarak çalışmış olduğunu kanıtlaması için ilgili kurumlardan belge sunması gerekir. Bu belge, süresiz çalışma izni başvuru yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulur.

Süresiz çalışma izni almış bir yabancı, iş yerinin ya da iş yeri adresinin değişmesi halinde bu durumu maksimum 15 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmelidir.Turkuaz Kart Nedir?

2017 yılında yabancılara süresiz çalışma ve ikamet izni tanıyan “Turkuaz Kart” uygulaması yürürlüğe girdi. Turkuaz karta sahip olacak kişilerde eğitim düzeyi, maaş, mesleki bilgi, iş tecrübesi, bilim ve teknolojiye yapılacak katkı gibi şartlar aranır.


Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet hakkı tanıyan, kişinin yakınlarına da ikamet hakkı sağlayan Turkuaz Kart şu kişilere verilebilir:


-Eğitim düzeyi, maaş, mesleki bilgi, iş tecrübesi, bilim ve teknolojiye yapılacak katkı gibi nitelikleri açısından yüksek nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen yabancılar


-Yatırım ve ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere yaptığı katkı ve benzeri özellikleri açısından yüksek nitelik yabancı yatırımcılar


-Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası olarak ülke menfaatlerine katkı sağlayabilecek yabancı bilim insanları ve araştırmacılar


-Kültüre, sanatsal ve sportif açıdan Türkiye’nin ve Türk kültürünün uluslararası olarak tanımına katkı sağlayan, Türkiye’nin menfaatlerine ilişkin uluslararası düzeyde faaliyette bulunan yabancılar


Turkuaz Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turkuaz Kart başvurusu, yurt içinde doğrudan sistem üzerinden, yurt dışında yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk dış temsilciliği aracılığıyla yapılır. Yurt dışından yapılan başvuruya ilişkin  belgeler Türk dış temsilciliğince elektronik ortamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletilir.


Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancı, yurt içinden de yabancı kimlik numarası ile internet ortamında doğrudan başvuru yapabilir.


Bunlara ek olarak Turkuaz Kart başvurusu, yurt içi ve yurt dışından yabancı adına yetkili aracı kurum tarafından da yapılabilir.Turkuaz Kart Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?


-Başvuru dilekçesi


-Yabancıya ait pasaport veya pasaport yerine geçen belgenin sureti


-Varsa ilgili kamu kurum ve kuruluşundan alınan uygunluk belgesi


-Nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen yabancının diploması, özgeçmişi, mesleki tecrübelerini gösteren belgeler, anadili dışında bildiği diğer dilleri gösteren resmi belgeler


-Nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen yabancının yapacağı yatırımın büyüklüğünü, niteliğini, faaliyet gösterilen bölge ve sektörleri gösteren belgeler


-Bilim insanı ve araştırmacı olarak değerlendirilen yabancının diploması, akademik kariyerini ve unvanını gösteren belge, sahip olduğu lisans ve patent bilgileri ve akademik çalışmaları


-Kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunan yabancıların başarılı olduğunu gösteren belgeleri


-Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayabilecek yabancıların da uluslararası düzeyde yürüttükleri faaliyetlere dair belgeler başvuru esnasında sisteme yüklenmelidir.


Süresiz Çalışma İzni Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar


Süresiz çalışma izninin iptalini gerektiren durumlar, süresiz ikamet izninin iptalini gerektiren durumlarla aynıdır. Türkiye’de kalan yabancı; sağlık, eğitim ve ülkesindeki zorunlu kamu hizmeti haricinde kesintisiz bir yıldan fazla süreyle Türkiye dışında bulunursa çalışma izni iptal edilir.

Yabancının kamu düzeni ve güvenliğine ciddi tehdit oluşturması durumunda, iptal edilen ikamet izinleri için tekrar başvuruda bulunulamaz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page