top of page

Oturma İzni Nedir?


Bu makalemizde sizlere oturma izni nedir ve ne işe yarar, Türkiye'de oturum izni belgesi almak için ne gibi işlemler yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Yabancı uyruklu kişilerin oturma izni olmadan ikamet etmesi sonucunda ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalabileceğiniz anlatacağız.Oturma izni nedir?:

Oturma izni ülkemizin sınırları içerisinde kalabilmesi için, turistlik veya çalışma maksatlı gibi nedenlerden dolayı ülkemize gelmek isteyen yabancıların alması gereken bir belgedir. Oturma izni süreli ve süresiz olarak 2 (iki) ayrı kısımda incelenmektedir.

Türkiye'de oturma izni almak için gerekli bazı hususlar var bunlardan bir tanesi sağlık sigortası yaptırılması konusudur. Yabancının sağlık hizmetlerinden yararlanması için gerekli olan yabancıya sigorta hizmeti sayesinde yabancı hem oturum iznini alacak hemde ideal bir şekilde yaşam standartları korunmuş olacaktır.


T.C numaram yok, oturma izni nasıl alırım?:

Türkiye Cumhuriyeti numaranız yok ise, pasaportunuzdaki numara üzerinden oturum izni işlemlerini yapılacaktır. Oturum izni başvurunuz esnasında sizden istenilen belgeleri ve bilgileri eksiksiz bir şekilde ulaştırmanız gerekmektedir. Ülkemizde yabancılara ikamet izni ile ilgili yetkili makam İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 'dür.


Her ülkenin yasaları ve kanunları farklılıklar gösterdiğinden dolayı biz size sadece Türkiye için ikamet tezkeresi konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Avrupa veya diğer kıta ülkeleri için ne gibi yükümlülükler gerektirdiğini araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Oturma izni olmadan yakalanan yabancı uyruklu kişilerin sınır dışı edileceğini unutmayın. Bunun için yabancının ilk yapacağı iş oturum izni belgesini almak olacaktır.

73 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page