top of page

Çalışma İzni Nedir?

Çalışma izni danışmanlığı terimi genel olarak Türkiye’de çalışarak geçimini sağlamayı amaçlayan yabancıların çalışma izni belgesini alan danışmanlık firmaları için kullanılır. Yabancı, yasal olarak yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği için başvurularının yapılması ve izinlerini alması gerekir.Yabancı işçi çalıştıracak olan kurum öncelikli olarak çalıştıracağı yabancı için çalışma izni başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru esnasında yabancıdan ve iş verenden ayrı ayrı belge talep edilecektir.


Çalışma izni danışmanlığı yabancılar için önemi büyüktür. Bunun en büyük nedeni yabancı uyruklu kişi nasıl başvuracağını ne gibi evrak gerektiğini ve bu başvurunun takibi noktasında sorunlar yaşayabilir. Danışmanlık firmaları bu konuda yabancıya büyük ayrıcalıklar tanıyor. İş takibi ederek yabancının bu tarz problemlerle karşılaşmasının önüne geçilebilir.Çalışma izni danışmanlığı ülkemizde daha çok İstanbul’da kurulan firmalar tarafından yapılır. İstanbul’da yabancılara çalışma izni danışmanlığı hizmeti sunan birçok firma günümüzde mevcuttur. Yabancının uyruğuna bakılmaksızın gereken evrakların temini ile beraber yabancıya çalışma izni başvurusu yapılması sağlanabilir. Tabii ki bunun için ise yabancının bazı kriterleri bünyesinde barındırıyor olması lazım, ülkesinde suça karışmamış olması lazım ve kanunda belirtilen kriterlerin aksine bir durumunun mevcut olmaması gerekir.


Danışmanlık firmaları sadece çalışma izni alınması konusunda değil ayrıca ikamet izni konularında da yardımcı oluyorlar. Oturum sağlamak için oturma izni başvurusunu danışmanlık firmalarına yetki vererek onlardan yardım alarak temin edebilmeniz mümkün.

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page